Wybory w Gminowie

We wtorek, 17 listopada, w Zespole Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Połańcu miał miejsce finał projektu Jak działa moja gmin@?

Celem projektu było zwiększenie aktywności młodych ludzi w życiu społeczności lokalnej, a zwłaszcza zachęcenie ich do udziału w wyborach do samorządu terytorialnego.

Finał miał formę symulacji wyborów samorządowych, w której udział wzięło około 80. uczniów z klas II i III Liceum Ogólnokształcącego. Młodzież została podzielona na kilka grup, by pełnić role członków komisji wyborczej, kandydatów na burmistrza i radnych, przedstawicieli mediów i wyborców. Symulacja prowadzona była metodą warsztatów, nad których sprawnym przebiegiem czuwało czterech koordynatorów, warszawskich studentów, współpracujących z pomysłodawcą i realizatorem projektu – Polską Fundacją im. Roberta Schumana.

Uczniowie zaangażowali się w zadania, które zostały przed nimi postawione, tworząc programy wyborcze, przygotowując ulotki, plakaty, a nawet specjalne wydanie lokalnej prasy, informujące o przebiegu kampanii. Szczególnie aktywna była grupa dziennikarzy, która przeprowadzała wywiady z kandydatami na burmistrza i radnych, zadając przy tym wiele niewygodnych pytań.

Bardzo ciekawym elementem symulacji okazała się debata kandydatów na burmistrza fikcyjnego Gminowa. Każda z czterech ubiegających się o ten zaszczytny urząd osób mogła konsultować się ze swym rzecznikiem prasowym, jednak w krzyżowym ogniu pytań dziennikarzy i wyborców nie wszyscy radzili sobie z opanowaniem emocji, stąd przebieg debaty był burzliwy.


Kandydaci na władze gminy podczas burzliwej debaty

Po debacie odbyły się wybory – o ich sprawny i zgodny z ordynacją wyborczą przebieg zadbali członkowie gminnej komisji wyborczej. Oni też zajęli się liczeniem głosów, co nie nastręczyło większych problemów, gdyż komisja wyposażona była w komputer i specjalistyczny program. Oczekujący na wyniki mogli sobie pozwolić na chwilę relaksu, korzystając z poczęstunku, zorganizowanego za środki z budżetu projektu.

Ogłoszeniu wyników towarzyszyły ogromne emocje – zwycięzcą w szrankach o fotel burmistrza (zadecydował jeden głos!) okazał się Karol Wojdan, uczeń klasy III „C” LO, który przekonał do siebie wyborców programem, zakładającym rozwój gminy w oparciu o pozyskiwanie środków unijnych, przeznaczonych na wspieranie przedsiębiorczości mieszkańców i poprawę bezpieczeństwa w mieście. Najwięcej przedstawicieli do rady gminy wprowadziła zaś konkurentka Karola – Patrycja Krawiecka, przewodząca organizacji „Niebieskich”.

Symulacja – jeśli wierzyć opiniom młodzieży – była nie tylko świetną zabawą, ale też doskonałą lekcją wiedzy o społeczeństwie. Wypada sądzić, że – tak jak i cały projekt – spełni ona swoją rolę i zachęci młodych ludzi do udziału w wyborach i włączania się w życie lokalnej społeczności.

Autor: Marek Pedyński
Źródło, więcej informacji i zdjęć: www.polaniec.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *