Podczas tegorocznej 13. „Gali Stambułkowej”, jaka odbyła się 13 lutego br., w Auli Zespołu Szkół w Staszowie, nagrodzono 13 podmiotów gospodarczych i przedsiębiorców, zasłużonych dla rozwoju ziemi staszowskiej.
Jak widać, organizatorzy, nie wieżą w przesądy, a cała impreza, jak co roku, przygotowana przez Zarząd Staszowskiej Izby Gospodarczej, przebiegła sprawnie i w miłej atmosferze.
Mimo opadów śniegu i trudnych warunków na drogach, nie zawiedli zaproszeni goście w osobach: eurodeputowango dr. inż. Czesława Siekierskiego, posła Andrzeja Pałysa, posła Mirosława Pawlaka, marszałka województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa, wicewojewody Piotra Żołądka, radnego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Wiesława Woszczyny, świętokrzyskiej kurator oświaty Małgorzaty Muzoł i dyrektora Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach Wojciecha Płazy.
Władze powiatu staszowskiego reprezentowali: przewodniczący Rady Powiatu Damian Sierant, starosta staszowski Romuald Garczewski i wicestarosta Andrzej Kruzel. Nie zabrakło przewodniczących Rad Miejskich, burmistrzów i wójtów, na czele z przewodniczący Rady Miejskiej Staszowa Kryspinem Bednarczykiem, przewodniczącym Rady Miejskiej Połańca Stanisławem Lolo, burmistrzem miasta i gminy Połaniec Jackiem Tarnowskim i wójtem Oleśnicy Leszkiem Judą. Wśród zaproszonych gości byli również księża: ks. kan. Paweł Cygan, ks. kan. Wiesław Kowalewski i ks. Tomasz Lis. Licznie, jak co roku, przybyli przedsiębiorcy, radni rad wszystkich szczebli, przedstawiciele oświaty, fundacji i stowarzyszeń.
XIII Galę Stambułkową, otworzył prezes Staszowskiej Izby Gospodarczej Jerzy Kwiecień, który serdecznie powitał wszystkich przybyłych, pogratulował wyróżnionym przedsiębiorcom, a także podziękował artystom za podarowane dzieła sztuki, które pod koniec gali, stały się przedmiotem licytacji.
Jak co roku, wręczanie wyróżnień, rozpoczęto od stypendiów dla laureatów konkursów „Arystoteles Junior” i „Arystoteles”, uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu staszowskiego. Stypendia, w zależności od kategorii i miejsca, w wysokości od 600 do 2000 zł, wręczono: Łukaszowi Majczakowi, Annie Szambor, Marcie Wadze i Pawłowi Godzwonowi z Gimnazjum nr 1 w Staszowie, Patrykowi Adamkiewiczowi i Aleksandrze Uśmiał z Gimnazjum nr 2 w Staszowie, Luizie Skowron i Alicji Górnej z Gimnazjum w Czajkowie, Patrycji Patriak z Gimnazjum w Połańcu, Anecie Rogali, Damianowi Zyngierowi, Aleksandrze Gorczycy i Monice Komasarze z Zespołu Szkół w Połańcu, Kamilowi Banasikowi, i Damianowi Cieśli z Liceum Ogólnokształcącego w Staszowie, Małgorzacie Bańce i Agacie Barabasz z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Staszowie oraz Agacie Kosior z Zespołu Szkół w Staszowie.
Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, laureaci konkursu Arystoteles, z lewej wręczający stypendia: wiceprezes SIG Kazimierz Szostak i starosta staszowski Romuald Garczewski, a także świętokrzyska kurator oświaty Małgorzata Muzoł, (siódma z lewej). Fot. Jan Mazanka.
W tym roku, za sprawą Staszowskiej Izby Gospodarczej, Fundacji Wspierania Oświaty w Połańcu, Fundacji FARMa oraz dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych powiatu staszowskiego, możliwe było wręczenie „Dyplomów Marzeń” mających na celu wsparcie młodzieży rozpoczynającej studia. Dyplomy otrzymali: Karolina Utnik – absolwentka ZSE w Staszowie, studentka Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Anna Komór – absolwentka ZSE w Staszowie, studentka Wydziału Budownictwo na Politechnice Świętokrzyskiej, Ewa Słonina – absolwentka ZSE w Staszowie, studentka Wydziału Pedagogiki na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym w Kielcach, Weronika Serafin – absolwentka ZS, studentka Wydziału Geofizyki na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Barbara Jegorow – absolwentka LO w Staszowie, studentka Wydziału Pedagogiki na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym w Kielcach, Magdalena Zybała – absolwentka LO w Staszowie studentka wydziału Weterynarii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, Michał Karaś – absolwent ZS w Połańcu, student Wydziału Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Mateusz Nowak – absolwent ZS w Połańcu, student Wydziału Mechaniki i Budowy Maszyn Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Łukasz Maj – absolwent ZS w Połańcu, student Wydziału Fizyki na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Simona Rożek – absolwentka LO w Bogorii, studentka Wydziału Pedagogiki na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym w Kielcach i
Łukasz Kotyra – absolwent LO w Połańcu, student Wydziału Automatyki na Politechnice Świętokrzyskiej.
Podczas „Gali Stambułkowej”, po raz pierwszy wyróżniono również najlepszych zawodników i trenera 2009 roku – laureatów konkursu „Echa Dnia”. Statuetki i grawertony odebrali: za I miejsce – Magdalena Godzwon (Gryf Rytwiany, lekka atletyka), II miejsce – Marcin Szymański – strzelectwo sportowe i III miejsce Jakub Szałankiewicz – siatkówka plażowa. Najlepszym trenerem, podobnie jak w roku ubiegłym, został wybrany Jacek Więckowski – Gryf Rytwiany, lekkoatletyka.
Punktem kulminacyjnym spotkania, było wręczenie „wyróżnień biznesowych” – „Stambułek Staszowskich”, ustanowionych przez Zarząd Staszowskiej Izby Gospodarczej w 2000 roku. Nazwę wyróżnienia zapożyczono od fajek ceramicznych produkowanych w Staszowie w XVIII i XIX stuleciu i sprzedawanych m.in. na rynkach rosyjskim i tureckim, a głównie w Stambule.
Wyróżnienia przyznawane są w pięciu kategoriach, i tak, za rok 2009 „Stambułki” otrzymali:
KATEGORIA I – „Jednostka organizacyjna / firma mająca największy wpływ na rozwój gospodarczy na terenie powiatu staszowskiego”:
– „Dersław” Sp. z o.o. Spółka powstała w 1996 roku, obecnie zatrudnia 125 pracowników, specjalizuje się działalności usługowej w zakresie kompleksowej ochrony osób i mienia, oraz działalności hotelarsko-gastronomicznej. W szczególności świadczy usługi: bezpośredniej ochrony fizycznej stałej lub doraźnej, konwojowania wartości pieniężnych, montażu elektronicznych urządzeń i systemów alarmowych, sygnalizujących zagrożenia ochranianych osób i mienia, prowadzenia motelu, baru i restauracji, organizacji imprez okolicznościowych, szkoleń i bankietów.
– Kopalnie Dolomitu S.A. Spółka zajmuje się wydobyciem kopalin, dolomitów i wapieni w czterech kopalniach, w tym w dwóch: „Jurkowice – Budy” położonych na terenie powiatu staszowskiego. Po przekształceniu przedsiębiorstwa w spółkę akcyjną, w 1996 roku, nastąpiło unowocześnienie Kopalni i jej dynamiczny rozwój oraz powstanie nowych zakładów przeróbki kruszyw. Wyniki sprzedaży stawiają Kopalnie Dolomitu S.A. w ścisłej czołówce producentów materiałów drogowych w Polsce, a w kategorii produkcji kruszyw łamanych ze skał osadowych, Kopalnie są zdecydowanym liderem w kraju, wyprzedzając tak znane koncerny zagraniczne jak: Lafarge, Tarmac czy Nordkalk. Kopalnie Jurkowice – Budy zatrudniające 130 osób, położone na terenie gminy Bogoria, dostarczają na rynek krajowy ponad 2 mln ton kruszyw rocznie. W 1996 roku na terenie Kopalń Jurkowice – Budy, została wybudowana jedna z najnowocześniejszych w świecie wytwórni mas bitumicznych. Asfalt tam produkowany, jest używany do budowy nowych odcinków dróg na terenie południowo-wschodniej Polski, zarówno przez firmy drogowe będące własnością Kopalń Dolomitów S.A., jak i inne podmioty realizujące te inwestycje. Obecnie, prowadzone są dalsze inwestycje modernizacyjne, unowocześniające i zwiększające wydobycie, w związku z budową autostrad na Euro 2012.
KATEGORIA II – „Jednostka organizacyjna / firma, która osiągnęła znaczny postęp rozwoju w poprzednim roku”, wyróżniono:
– GMC Sp. z o.o. Spółka istnieje od 1995 r. Od początku działalności zajmuje się budownictwem ogólnym i mieszkaniowym oraz infrastrukturą. Realizowała zadania inwestycyjne na terenie byłego woj. tarnobrzeskiego a obecnie głównie na terenie woj. świętokrzyskiego. W 2001 r., firma rozszerzyła swoją działalność o część produkcyjną podtrzymując staszowską tradycję wytwarzania ozdób świątecznych z czasem powiększając produkcję o akcesoria florystyczne. Od 2002 roku, firma corocznie uczestniczy w międzynarodowych targach „Christmas World” we Frankfurcie nad Menem oraz „Salonie Trendów Światowych”, gdzie corocznie nagradzanych jest wiele wzorów GMC.
– Zakład Remontowo – Budowlany BUDKOM z Oleśnicy, istnieje od 1985 roku, jest rodzinną firmą budowlaną specjalizującą się w wykonawstwie zarówno inwestycji budownictwa mieszkaniowego, jak i obiektów przemysłowych. Szczególny nacisk kładzie na jakość świadczonych usług, dba o ich terminową realizację. Budkom zatrudnia kilkadziesiąt osób, których kwalifikacje stale są podnoszone poprzez cyklicznie organizowane kursy i szkolenia z zakresu stosowania nowoczesnych technologii i materiałów. Liczne kontakty z producentami i hurtowniami materiałów budowlanych, umożliwiają oferowanie usług w atrakcyjnych cenach. 25 lat działalności firmy to dziesiątki zrealizowanych obiektów i setki zadowolonych klientów.
– Firma RAK-POL, z branży samochodowej, została założona w 1997 roku w Rakowie. W ciągu kilku lat firma odnotowywała znaczący wzrost sprzedaży, co spowodowało zwiększenie zatrudnienia, a przez to lepszą jakość świadczonych usług. Siedzibę firmy przeniesiono do Kurozwęk. Już wówczas było wiadomo, że w przypadku sprzedaży na poziomie 400 pozycji rocznie, należy wyjść naprzeciw oczekiwaniom stałych kontrahentów i uruchomić serwis samochodów ciężarowych i naczep. W 2002 roku, zmieniono status firmy na Sp. z o. o. a jej siedzibę przeniesiono do Kielc. W 2004 roku, otwarto serwis pojazdów powypadkowych. RAK-POL Sp. z o.o., stale dąży do zachowania jak najlepszej jakości świadczonych usług. Stara się posiadać w ofercie jak najwięcej sprawdzonych produktów, w atrakcyjnych cenach.
KATEGORIA III – „Za wdrażanie nowoczesnych form postępu technologicznego, organizacyjnego i jakości”, „Stambułki” otrzymali:
– Dom i Biblioteka Sichowska im. Krzysztofa i Zofii Radziwiłów Sp. z o.o. Spółka aktualnie realizuje projekt pn. „Adaptacja zespołu pałacowo-parkowego na ośrodek doradztwa, pensjonat i bibliotekę z czytelnią internetową”, dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W wyniku dotychczasowych działań, udostępniono dla gości pierwszą część Zespołu Pałacowo-Parkowego, w tym: 12 pokoi dwu i trzyosobowych oraz sale: jadalną, konferencyjną i wypoczynkową z biblioteką dla dzieci i dorosłych. Zakończona została budowa kortu tenisowego, zakupiono rowery dla turystów. Oprócz działalności rekreacyjno-wypoczynkowej, Spółka we współpracy z Bernard Paoli International Polska (BPI Polska), od jesieni 2009 roku, oferuje warsztaty dla przedsiębiorców. Szkolenia, przygotowane są w oparciu o najlepsze i sprawdzone programy. Warsztaty prowadzą doświadczeni konsultanci BPI.
– Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Staszowie. ZEC, jako Spółka prawa handlowego, działa na rynku ciepła od 1 sierpnia 1997 r. Głównymi odbiorcami ciepła są: Spółdzielnia Mieszkaniowa, Wspólnoty Mieszkaniowe i podmioty sektora użyteczności publicznej. Spółka w ostatnich latach wykonała szereg modernizacji. Proces produkcji ciepła sterowany jest komputerowym systemem regulacji i optymalizacji procesu spalania paliwa. Spółka posiada również monitoring sieci ciepłowniczej, w celu zdalnej kontroli parametrów technicznych. Na realizację powyższych zadań Spółka pozyskała preferencyjne pożyczki i dotacje z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Wdrożone rozwiązania – przy utrzymaniu cen na konkurencyjnym poziomie – umożliwiły osiągniecie wysokiej sprawności cieplnej kotłów, optymalizację kosztów, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, a w efekcie uzyskanie wysokiego standardu jakościowego obsługi odbiorców ciepła.
KATEGORIA IV – „Jednostka organizacyjna będąca wyróżniającą się placówką handlowo usługową”, „Stambułkami” wyróżniono:
– „Kastel” Świętokrzyska Fabrykę Okien i Drzwi Sp. z o.o. Spółka zajmuje się produkcją ekologicznej stolarki PCV i aluminiowej ognioodpornej oraz ich montażem w obiektach, w branży produkcji okien i drzwi, ścianek oraz fasad jest obecna od 1991 r. Większe budowy, zrealizowane z użyciem stolarki „Kastela” to: ZUS – Kielce 1520 m2 okien PCV, Ośrodek Sportu i Rekreacji – Basen w Sędziszowie – fasady, aluminium 1350 m2. Spółdzielnia Mieszkaniowa Ostrowiec w 2007, 2008 i 2009 po 3000 m2 okien PCV.
– Hurtownia „Sokół III”. Firma działa na rynku od 1989 roku. Od początku współpracowała ze STOLBUDEM WŁOSZCZOWA. Następne lata, to zwiększenie asortymentu, o wyroby ze STOLBUDÓW „Sokółka”, „Wrocław”, „Grybów”, dzięki czemu osiągnięto bardzo dobre wyniki sprzedaży oraz duże uznanie na rynku. W 2001 roku Firma „SOKÓŁ”, zakupiła obiekt w strefie przemysłowej uruchamiając własną produkcję stolarki PCV, oraz drzwi z drewna litego, a od 2007 przedsiębiorstwo poszerzyło swoją działalność o produkcję ślusarki aluminiowej. W ostatnim roku zakupiono maszyny do wytwarzania parapetów stalowych, oraz obróbek dekarskich. Obecnie firma zatrudnia 30 osób, a liczba pracowników ulegnie zwiększeniu w związku z zakupem nowoczesnych maszyn z dotacji unijnych. Dzięki wysokim kwalifikacjom pracowników, „Sokół” utrzymuje się na rynku od 20 lat, ciesząc się dużym uznaniem zarówno w naszym powiecie, jak i poza województwem.
– Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Paweł Chałoński. Przedsiębiorstwo istnieje na lokalnym rynku od 1993 roku, prowadząc działalność handlową artykułami spożywczymi. W roku 2005, firma zakupiła piekarnię „Zdrowiej” w Podmaleńcu, poszerzając profil o produkcję zdrowego pieczywa i wyrobów cukierniczych produkowanych ręcznie, bez użycia polepszaczy i środków konserwujących. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia 50 pracowników, prowadzi 6 sklepów firmowych i zaopatruje w pieczywo około 250 odbiorców detalicznych. Firma została wyróżniona podczas I Ogólnopolskiego Święta Chleba w Radomiu przez minister zdrowia Ewę Kopacz oraz uhonorowana medalem Prezydenta Miasta Radomia, a także innymi nagrodami, statuetkami i dyplomami przyznawanymi przez różne instytucje z woj. świętokrzyskiego. Piekarnia została również nagrodzona przez Państwową Inspekcję Pracy w Kielcach w konkursie „Bezpieczne Przedsiębiorstwo 2009 roku”. Systematycznie od trzech lat firma prezentuje swoje wyroby na Międzynarodowych Targach Piekarstwa, Gastronomii i Przetwórstwa Spożywczego w Kielcach. Właściciel przedsiębiorstwa Paweł Chałoński, jest wiceprezesem Koła Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa Rzeczpospolitej Polskiej, dzięki czemu firma jest współorganizatorem Wojewódzkiego Święta Chleba w Kielcach.
KATEGORIA V – „Osoba, jednostka organizacyjna, których działalność menedżerska i społeczna jest zgodna z celami statutowymi Staszowskiej Izby Gospodarczej”, „Stambułki” otrzymali:
– Adam Jarubas – marszałek województwa świętokrzyskiego. Pan Marszałek, od samego początku obecnej kadencji, popiera szereg inwestycji, a także starań władz powiatu i gmin ziemi staszowskiej, zmierzających do pozyskania środków unijnych na ich realizację. Marszałek Jarubas, ze zrozumieniem i przychylnością, odnosi się nie tylko do wniosków składanych na remonty dróg, ale także do projektów w obszarze służby zdrowia i oświaty – ostatnio kwota 8 mln zł na rozbudowę bloku operacyjnego staszowskiego Szpitala i 7 mln, na rozpoczęcie budowy Powiatowego Centrum Sportowego. Za duży sukces marszałka Adama Jarubasa, należy uznać sfinalizowanie negocjacji z władzami województwa podkarpackiego, w sprawie rozpoczęcia budowy mostu na Wiśle w okolicach Połańca. Bardzo istotne znaczenie, ma współpraca marszałka Adama Jarubasa z powiatem staszowskim i jego gminami, w obszarze pozyskiwania środków unijnych na rewitalizację zabytków, a także na poprawę bezpieczeństwa, poprzez poprawę stanu wyposażenia PSP i Policji. Niemniej, największy wpływ na rozwój gospodarczy powiatu staszowskiego, ma ostatnio podjęta decyzja marszałka Adama Jarubasa, o przekazaniu miastu i gminie Połaniec, kwoty blisko 15 mln zł na przygotowanie i uzbrojenie powierzchni 50 ha, z przeznaczeniem na cele inwestycyjne.
– Stowarzyszenie „Bezpieczny Powiat Staszowski”, Stowarzyszenie „Bezpieczny Powiat Staszowski”, prowadzi szeroką działalność na rzecz przeciwdziałania przestępczości na terenie naszego powiatu oraz w obszarze pomocy ofiarom przestępstw, szczególnie przeciwko życiu i zdrowiu. Aktywnie współpracuje z Komendą Powiatową Policji w Staszowie, proponując do realizacji różne nowatorskie inicjatywy. To między innymi przyczyniło się do sukcesów staszowskiej policji w Wojewódzkim Konkursie ,,Koziołka Świętokrzyskiego” na przestrzeni lat 2005 – 2009. Stowarzyszenie w swojej dzielności szczególną troską obejmuje osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych, pomoc udzielana jest w formie bezgotówkowej w postaci: opału, odzieży i dofinansowania kosztów rehabilitacji. Stowarzyszenie aktywnie współpracuje z Ośrodkami Pomocy Społecznej w Staszowie i w Bogorii, dla których ze Świętokrzyskiego Banku Żywności pozyskuje żywność dla rodzin, w trudnej sytuacji materialnej. Stowarzyszenia włączyło się także w akcję monitorowania wybranych ulic Staszowa oraz szkół, a także jest organizatorem szeregu imprez z udziałem dzieci i młodzieży szkolnej, na przestrzeni całego roku.
– Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Staszowie, jako organizacja zrzeszająca przedsiębiorców, ściśle związany jest z życiem staszowskiej społeczności. Rozwój rzemiosła staszowskiego datuje się od połowy XV wieku. W okresie międzywojennym Cech Rzemiosł Różnych w Staszowie zrzeszał ponad 400 członków, a ostatnia jego siedziba, do 1948 roku, mieściła się przy ulicy Przejazdowej, skąd przeniesiono Cech do Sandomierza. W roku 1957, dzięki staraniom staszowskich rzemieślników, siedziba Cechu został ponownie przeniesiona do Staszowa. Od 1 stycznia 1999 roku, Cech Rzemiosł Różnych zmienił nazwę na Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców. Obecnie Cech, zrzesza 136 podmiotów gospodarczych: handlowych, produkcyjnych – usługowych i gastronomicznych. Większość podmiotów, zatrudnia od 1 do 20 pracowników, nie tworzy własnej administracji, zlecając to zadanie Cechowi. Cech jako instytucja szkoleniowa, posiada wpis do rejestru instytucji szkoleniowych przy Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Kielcach, Świętokrzyski Kurator Oświaty w Kielcach przyznał Cechowi akredytację na prowadzenie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych. Korzystając z posiadanych uprawnień, warunków lokalowych oraz doświadczonej kadry, Cech od lat organizuje szkolenia zawodowe dla rolników i bezrobotnych z terenu województwa świętokrzyskiego, finansowane z funduszy unijnych.
Tegoroczni laureaci „Stambułek Staszowskich”. Fot. Jan Mazanka.
Oprócz wyróżnień w postaci „Stambułek Staszowskich” w roku bieżącym Kapituła postanowiła uhonorować dyplomem uznania Fundację FARMa, za działalność na rzecz aktywizacji młodzieży z terenu ziemi staszowskiej. Fundacja powstała w 2005 roku. Swą działalność rozpoczęła w małej wsi Sielec pod Staszowem, lecz w krótkim czasie stała się rozpoznawalna w powiecie i województwie. Obecnie Fundacja FARMa skupia ok. 20 wolontariuszy w wieku od 14 do 30 lat, którzy wspólnie tworzą i realizują projekty, pozyskując na ich realizację fundusze z różnych źródeł.
W imieniu wyróżnionych, podziękował marszałek Adam Jarubas, po czym wszyscy uczestnicy spotkania, wysłuchali krótkiego koncertu na który złożyły się utwory muzyki klasycznej w wykonaniu uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Staszowie, która w tym roku obchodzi 45. rocznicę powstania. Ostatnim punktem spotkania, była aukcja dzieł sztuki, obrazów, grafik i jednej rzeźby, podarowanych przez lokalnych twórców. W sumie podczas licytacji uzbierano kwotę 37 tys. 900 zł, a najwyższą cenę uzyskał obraz Lucyny Gozdek pt. „Zaczarowana łąka”, który został sprzedany za 3,5 tys. zł. Zebrane pieniądze zasilą fundusz stypendialny „Arystoteles” oraz w części zostaną przeznaczone na wsparcie różnych inicjatyw społecznych. Współorganizatorem tegorocznej gali było Starostwo Powiatowe w Staszowie oraz Urząd Miasta i Gminy Staszów.
Autor: Jan Mazanka
Źródło: Starostwo Powiatowe w Staszowie
Czytaj także w Echo Dnia: Trzynaście „stambułek” trafiło w ręce najbardziej przedsiębiorczych