W czwartek 18 lutego br., w starostwie staszowskim, miało miejsce robocze spotkanie, podczas którego omówiono aktualny stan na terenie powiatu, wynikający z nagromadzenia niespotykanych od wielu lat ilości śniegu i dalszych konsekwencji wynikających z tego faktu.
Na zaproszenie starosty staszowskiego Romualda Garczewskiego odpowiedzieli, biorąc udział w naradzie: wójtowie gmin, komendanci powiatowi Państwowej Straży Pożarnej i policji, powiatowi inspektorzy służb i pracownicy odpowiedzialni w gminach za stan bezpieczeństwa.
[video:http://www.youtube.com/watch?v=EN4JJ8PpL2k align:center autoplay:0]
Podczas spotkania, omówiono szereg problemów, które mogą wystąpić w przypadku nagłego ocieplenia i szybko topniejącego śniegu, jak również zwrócono uwagę na wykonanie szeregu działań minimalizujących przykre skutki wystąpienie ewentualnych podtopień czy powodzi. Jak stwierdził prowadzący spotkanie starosta staszowski Romuald Garczewski, sytuacja jest pod całkowitą kontrolą, jak również oceną służb i synoptyków, wybiegającą na kilka dni do przodu, stąd m.in. decyzja o zwiększeniu, od środy 17 lutego br., zrzutu wody na Zaporze Chańcza z 1,1 m3 do 8 m3, co nie zagrażając obszarom leżącym wzdłuż Czarnej Staszowskiej, pozwoli na powiększenie rezerwy powodziowej Zalewu Chańcza z 12,5 mln m3 do 17 mln 750 tys. m3 wody.
Starosta Romuald Garczewski przypomniał o dokonaniu rutynowych czynności weryfikujących stan gotowości gmin i służb, na wypadek wystąpienia ewentualnych zagrożeń, w szczególności dotyczących: sprawdzenia stanów magazynowych, zaopatrzenia w worki, łopaty, latarki, dokonania przeglądu pomp szlamowych, odnowienia bazy numerów kontaktowych do osób odpowiedzialnych za poszczególne działania. Zwrócono także uwagę na potrzebę wcześniejszego rozplanowania wykonania konkretnych czynności, jak np. dowóz piachu przez konkretnego dostawcę.
Wójt gminy Rytwiany Grzegorz Forkasiewicz, zgłosił wniosek w sprawie przeprowadzenia kontroli w podmiotach, które otrzymały zezwolenia wodno-prawne, sprawdzającej stopień realizacji postanowień zawartych w tych zezwoleniach. Poruszano także sprawy dotyczące odprowadzenia wody z jezdni i chodników, czemu służyć ma m.in.: udrożnienie kratek do kanałów ściekowych czy porobienie przepustów do rowów, w miejscach tworzenia się większych kałuży na jezdniach.
Autor: Jan Mazanka
Źródło: Starostwo Powiatowe w Staszowie