Trzy wielkie przedsięwzięcia kulturalne w SOK

„Dzień Chleba. Tradycje i obrzędy naszych dziadków”, „Ziemia staszowska czaruje dłutem, pędzlem i palcami”, „Poznajemy kultury świata” – to nazwy trzech niespotykanych dotąd przedsięwzięć organizowanych przez Staszowski Ośrodek Kultury w sierpniu br.

„Ziemia Staszowska czaruje dłutem, pędzlem i palcami” – międzynarodowy plener rzeźbiarsko – malarsko – wikliniarski trwa w od 15 do 28 sierpnia br. Tematyką pleneru jest ukazanie piękna miasta i okolic w różnych formach w związku z przypadającą w tym roku 485 rocznicą nadania praw miejskich.

W plenerze udział biorą rzeźbiarze z Polski i zagranicy, którzy wykonują prace w monumentalnych kawałkach drewna, artyści plastycy z województwa świętokrzyskiego, którzy wykonują prace olejne i akwarele oraz plastycy specjalizujący się w wiklinie.

Komisarze pleneru prowadzą warsztaty dla dzieci i młodzieży z sekcji plastycznej SOK w miejscowościach z terenu gminy Staszów. Do powstania ogromnych trzymetrowych rzeźb wykorzystywane są zarówno piły jak i dłuta. Jest to niezwykle spektakularne przedsięwzięcie, ponieważ rzeźby te po uroczystym wernisażu będą zdobiły miasto. Należy podkreślić również niezwykłe połączenie dwóch form tj. drewna i wikliny, co w wymiarze monumentalnym nie było dotąd spotykane.

W dniach od 21 do 28 sierpnia natomiast odbywają się staszowskie warsztaty bębniarskie pn. „Poznajemy kultury świata”. Prowadzone one są przez profesjonalnych instruktorów, którzy uczą młodzież Ziemi Staszowskiej budowy bębnów jednocześnie prowadząc zajęcia nauki gry na wielu instrumentach egzotycznych. Organizowane są również wieczorki tematyczne połączone z prezentacją i degustacją kuchni afrykańskiej – wegetariańskiej, ogniska i wspólne muzykowanie, projekcje filmowe oraz zajęcia terenowe z elementami głębokiej ekologii. Są to niezwykłe i niespotykane warsztaty, ponieważ może w nich wziąć udział każdy mieszkaniec miasta.

Te dwa niezwykle ciekawe przedsięwzięcia nie mogłyby być zrealizowane bez wsparcia finansowego Samorządu Województwa Świętokrzyskiego w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007 – 2013.

Prace powstałe podczas pleneru jak i warsztatów będą zaprezentowane podczas obchodów „Dnia Chleba. Tradycji i obrzędów naszych dziadków” w dniu 28 sierpnia br. na stadionie klubu sportowego „Pogoń” przy ul. Koszarowej w Staszowie.

Patronat honorowy i wsparcie finansowe dla „Dnia Chleba. Tradycji i obrzędów naszych dziadków” udzielili Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski, Starosta Staszowski, Burmistrz Miasta i Gminy Staszów. Patronat medialny objęli TVP Kielce, Radio Kielce, Echo Dnia oraz Tygodnik Nadwiślański. Partnerem imprezy jest Lokalna Grupa Działania „Białe Ługi”.

„Dzień Chleba. Tradycje i obrzędy naszych dziadków” to wydarzenie, które stało się nieodłączną częścią działalności kulturalnej Miasta i Gminy Staszów. To prezentacja tradycji, obrzędowości, rękodzieła artystycznego, to symbolika sięgająca korzeni, symbolika, która dla Polaka – Europejczyka ma szczególną wartość. To wreszcie prezentacja regionalnych piekarń i ich wyjątkowych produktów, wyjątkowych, bo regionalnych charakteryzujących się specyficznym smakiem, zapachem i walorami zdrowotnymi.


Gwiazda Wieczoru – MARYLA RODOWICZ z Zespołem. Wstęp wolny.

Wśród licznych atrakcji podczas Dnia Chleba, które połączone będą z Miejsko – Gminnym Świętem Plonów znajdą się m.in. pokaz wypieku chleba w piekarni polowej, zagroda wiejska braci Sosnowskich, stoiska z rękodziełem artystycznym, stoisko Mennicy Polskiej S.A. gdzie będzie można nabyć dukat lokalny „4 Stasze”, prezentacja dawnych unikalnych narzędzi, ludowych wieńców dożynkowych. Widzów z pewnością zainteresuje wiele zespołów i programów, a wśród nich Babska Biesiada. Gwiazdą wieczoru będzie Maryla Rodowicz z zespołem. Po koncercie odbędzie się nowoczesny pokaz laserowy oraz zabawa z zespołem K2.

Staszowski Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na wakacyjny cykl warsztatowo – plenerowy oraz „Dzień Chleba”.

Autor: Agata Borycka
Info: Staszowski Ośrodek Kultury
Więcej informacji o imprezie: www.dzienchleba.pl