Stop „dopalaczom”

W czasie dwugodzinnego spotkania w Starostwie staszowskim, w dniu 30 września br., poddano gruntownej analizie, dalece niepokojącą sytuację wynikającą ze sprzedaży w 2 sklepach na terenie miasta, trujących specyfików, zwanych potocznie „dopalaczami”.

W naradzie, oprócz inicjatora spotkania, starosty staszowskiego Romualda Garczewskiego, udział wzięli: wicestarosta Andrzej Kruzel, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Ryszard Stachura, naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego w Komendzie Powiatowej Policji w Staszowie podinsp. Ryszard Komański wraz z asp. sztab. Jackiem Rozczypałą, dyr. Liceum Ogólnokształcącego w Staszowie Jolanta Zdrojkowska, dyr. Zespołu Szkół Ekonomicznych w Staszowie Jan Ungeheuer, dyr. Zespołu Szkół w Połańcu Stanisław Rogala, zastępca dyr. Zespołu Szkół w Staszowie dr Sławomir Maj, dyr. Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Henryka Markowska, dyr. Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Bożena Głaz, zastępca dyr. staszowskiego szpitala Tomasz Zych, pedagog z Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 w Staszowie Bożena Kordowska-Wydra i kierownik świetlicy w Zespole Placówek Oświatowych nr 2 Monika Socha.

Spotkanie w sprawie dopalaczy
Od lewej: starosta staszowski Romuald Garczewski, wicestarosta Andrzej Kruzel, dyr. Henryka Markowska, podinsp. Ryszard Komański, asp. sztab. Jacek Rozczypała, dyr. Sławomir Maj.

Wobec zaistniałych przypadków zatruć „dopalaczami” wśród dzieci i młodzieży, na terenie kraju, starosta staszowski Romuald Garczewski, w celu zapobieżenia podobnym przypadkom na terenie Staszowa i powiatu, poprosił wszystkich uczestników spotkania, o podjęcie jak najdalej idących działań, w ramach swoich uprawnień i kompetencji, zmierzających do maksymalnego ograniczenia istniejącego zagrożenia, a w dalszej kolejności do ostatecznego wyeliminowania sprzedaży „dopalaczy” z terenu Staszowa.

Po dyskusji, zaakceptowano działania do wspólnej realizacji, polegające na:

1. Zwołaniu połączonego posiedzenia Komisji Zdrowia Rady Powiatu i Rady Miejskiej Staszowa, w celu podjęcia dalszych wspólnych działań odnośnie problemu „dopalaczy”, z jednoczesnym wystosowaniem próśb do Rad Miejskich i Rad Gmin na terenie powiatu, o podjęcie uchwał zabraniających sprzedaży dopalaczy na terenie swoich jednostek samorządowych. Mimo, że ze względów prawnych, uchwały te zapewne zostaną uchylone przez wojewodę, będę stanowiły jawny dowód społecznego sprzeciwu wobec tak bulwersującego i jawnie prowokatorskiego działania handlarzy „dopalaczami”, z jakim mamy do czynienia. Na posiedzenie komisji zostaną zaproszeni właściciele sklepów z „dopalaczami”.

2. Kontynuacji kontroli sklepów sprzedających „dopalacze” przez organy do tego uprawnione m.in.: Sanepid, Państwową Inspekcję Pracy, Urząd Skarbowy, Policję.

3. Przeprowadzeniu szeroko zakrojonej profilaktyki w szkołach z wykorzystaniem uprzednio zredagowanych ulotek i plakatów. Włączenie w akcję księży, informujących o problemie podczas niedzielnych mszy św., w formie komunikatu.

4. Przeprowadzeniu przez dyrekcję szkół rozmów, w obecności rodziców, z uczniami, którzy już dokonali zakupu „dopalaczy”, a także wyegzekwowaniu od sprzedających ewidencjonowania z imienia i nazwiska osoby kupujące „dopalacze”.

Jedna z wielu propozycji, jakie zgłaszano w czasie dyskusji, dotyczyła zainstalowania przed sklepami kamer, w celu całodobowego monitorowania sytuacji i osób robiących zakupy, co ze względów prawnych jest możliwe do realizacji „od zaraz”.

Autor, foto: Jan Mazanka
Źródło, więcej zdjęć: Starostwo Powiatowe w Staszowie