W ostatnim czasie kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Osieku wzbogacił się o dziesięć nowych witraży. Ich poświęcenia dokonał bp Krzysztof Nitkiewicz w niedzielę 15 listopada br.
Obecny kościół parafialny został wzniesiony w roku 1852 przez gen. Wasilija Pogodina, dziedzica dóbr osieckich. W lipcu 1897 r. świątynię konsekrował biskup Sotkiewicz, ordynariusz sandomierski. W latach 90. ubiegłego wieku kościół został poddany gruntownym remontom, dzięki staraniom obecnego proboszcza ks. Henryka Podgórskiego. Dokonano wówczas remontu więźby, pokrycia dachowego oraz sklepienia kościoła. W dalszej kolejności odnowiono polichromię świątyni, wymalowano elewację zewnętrzną, nawiązując do historycznej kolorystyki, oraz wymieniono instalację nagłośnieniową. Uwieńczeniem tych wszystkich wysiłków było założenie witraży, które nadały nowego blasku odremontowanemu wnętrzu zabytkowego kościoła.
Barwne i imponujące
Witraże przedstawiają się imponująco. Każdy z nich ma 7 mkw. Zostały zaprojektowane
przez prof. Czesława Dźwigaja z Krakowa i wykonane przez Bogusława Szczekana w latach 2006–2009. – Dwa z nich znajdują się w prezbiterium kościoła i przedstawiają Jana Pawła II oraz kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia – wyjaśnia ks. proboszcz Henryk Podgórski, związany z parafią od 1991 r. – Pozostałe natomiast ukazują Osiem Błogosławieństw. Centralną postacią jest na nich osoba Jezusa Chrystusa. Po jego bokach uwiecznieni zostali święci, którzy realizowali poszczególne wezwania Chrystusa w swoim życiu. I tak na przykład na witrażu ukazującym słowa „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” obok Jezusa Miłosiernego widzimy osoby św. s. Faustyny oraz św. ojca Pio – dodaje ks. proboszcz.
Witraże w parafialnym
kościele mówią o Ośmiu Błogosławieństwach Jezusa. Fot. ks. Michał Szawan
To jednak nie wszystkie postacie, które możemy zobaczyć na tych niezwykle barwnych witrażach, nadających świątyni wyjątkową kolorystykę. – Na czterech z nich, mieszczących się w nawie głównej, widnieje dodatkowo dwunastu Apostołów (po trzech na każdym), a w pozostałych, znajdujących się w nawach bocznych, dwunastu
proroków Starego Testamentu – podkreśla ks. proboszcz. Na jeden z witraży parafianie złożyli swoje ofiary, natomiast pozostałe ufundowali sponsorzy. Wśród nich znalazł się również proboszcz ks. Henryk Podgórski jako fundator ostatniego z witraży, wykonanego w lutym tego roku.
Odnowiona kaplica
Powstałe witraże to nie wszystkie prace, jakie w ostatnim czasie wykonywali parafianie. Mieszkańcy niewielkiej miejscowości Pliskowola, graniczącej z Osiekiem i należącej do parafii, mogą poszczycić się piękną kaplicą dojazdową. To właśnie w niej z własnej inicjatywy przeprowadzili malowanie wnętrza, które zostało zakończone w ubiegłym roku. W nawie kościoła wykonano barwne malowidła przedstawiające świętych, błogosławionych oraz sługi Bożego Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. Pojawiły się także nowe ołtarze boczne oraz ołtarz soborowy. Dodatkowo z własnych ofiar wykonali figurę Jana Pawła II, która znajduje się przed wejściem do kaplicy noszącej wezwanie Miłosierdzia Bożego. Owoce ich ofiarnej pracy również pobłogosławi biskup Nitkiewicz 15 listopada.
Zdaniem proboszcza
– Na terenie parafii mamy kościół w Osieku oraz dwie kaplice dojazdowe w Pliskowoli i Długołęce. Dzięki trosce i ofiarności parafian wszystkie świątynie są zadbane, a wierni potrafią się tym cieszyć. Jest to wynik ich wiary oraz przywiązania do Kościoła. Wyraża się
ono również w uczestnictwie we wspólnotach, które działają w naszej parafii.
Mamy liczą grupę Liturgicznej Służby Ołtarza, do której należą nie tylko młodzi chłopcy,
ale także dorośli i młodzież studiująca. Ponadto istnieje 27 wspólnot kół Żywego Różańca,
w tym dwie róże męskie, a także Legion Maryi, koła Caritas (parafialne i szkolne), duchowa
adopcja i Towarzystwo Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Obecnie na terenie diecezji sandomierskiej pracuje trzech księży pochodzących z parafii, a poza jej granicami siedmiu. Mamy również dwóch alumnów, którzy przygotowują się do kapłaństwa w sandomierskim seminarium.
Ks. Henryk Podgórski ur. 1.01.1944 w Radwanowie (diecezja radomska). Studia odbył w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie przyjął 16.06.1968 w Pilczycy z rąk bp. Walentego Wójcika. Od stycznia 1991 roku jest proboszczem w Osieku.