Mierzymy siły na zamiary

Z redaktorem naczelnym Radia Staszów Szymonem Basińskim rozmawia Andrzej Borycki.

– Pierwszą audycję Radio Staszów nadało 2 listopada 2009 r. Proszę powiedzieć, kto był pomysłodawcą utworzenia w Staszowie rozgłośni radiowej?

– Głównym pomysłodawcą stworzenia lokalnej stacji i osobą bez której nie udało by się uruchomić radia był Burmistrz Miasta i Gminy Staszów Andrzej Iskra. Widział on potrzebę stworzenia lepszego systemu przekazywania informacji dla mieszkańców. To tylko dzięki niemu udało się pozyskać sprzęt, jak również udostępnił nam pomieszczenia pod studio i redakcję. Radio zaczęło nadawać 2 listopada o godzinie 17.00 w internecie o jakości 128 kbps stereo. Stacja posiada studio emisyjne z profesjonalnym osprzętem do nadawania internetowego sygnału radiowego. Od środy, 9 grudnia 2009 roku wydłużyliśmy czas antenowy do 24 godzin na dobę przez 7 dni w tygodniu.

W swoim założeniu, jaki charakter ma nowe radio?

– Ma być stacją regionalną, uniwersalną, ale w dużej mierze robioną przez młodzież i dla młodzieży. Chcemy by naszymi odbiorcami byli zarówno gimnazjaliści, licealiści, studenci, jak i osoby starsze. Dlatego od nowego roku w naszej ramówce znajdą się poradniki, informacje drogowe, audycje słowno muzyczne dotyczące różnych gatunków muzyki. Nie zabraknie też audycji dotyczących historii naszego regionu, zostanie rozbudowany serwis informacyjny, a także znajdą się informacji gospodarcze. Jesteśmy radiem lokalnym regionalnym i na tym obszarze zamierzamy działać.

Jak wygląda ramówka programowa radia Staszów?

W naszej ramówce oprócz aktualności z regionu usłyszą Państwo relacje z imprez kulturalnych, programy tematyczne, wywiady i dużą dawkę muzyki zarówno dla młodych, jak i starszych słuchaczy. W weekendy w godzinach od 16.00 do 22.00 czas na naszej antenie przeznaczony jest na życzenia, które można przez cały tydzień wysyłać poprzez nasz panel pozdrowień. Radio już zróżnicowało swoje audycje i pasma godzinowe w zależności od odbiorców, dlatego każdy ze słuchaczy znajdzie tu coś dla siebie. W każdy wtorek o godzinie 16.00 przeprowadzamy rozmowę tygodnia i kącik publicystyczny, natomiast w środy o tej samej godzinie rozpoczyna się audycja „Elektryzujące nowinki” z dużą dawką humoru, podczas której można się dowiedzieć o największych absurdach nie tylko z kraju ale także ze świata. W czwartki prowadzimy rozmowę ze słuchaczami poprzez nasze radiowe gadu-gadu na wybrany temat tygodnia. To tylko niektóre z naszych propozycji. Cały czas pracujemy nad rozszerzeniem naszej oferty programowej.

– Kto realizuje program? Ile osób pracuje w radio Staszów? Czy są to zawodowi dziennikarze, mający za sobą doświadczenie w profesjonalnych rozgłośniach, czy tylko amatorzy, pasjonaci dziennikarstwa radiowego?

– Na chwilę obecną w radiu pracuje 8 osób, które prowadzą poszczególne audycje, serwisy informacyjne, jak również poradniki, jak np. kącik porad prawnych, który miał funkcjonować już wcześniej jednak z przyczyn od nas niezależnych zagości na naszej antenie dopiero od Nowego Roku. W naszej redakcji są zarówno zawodowi dziennikarze z dorobkiem w profesjonalnych rozgłośniach radiowych, jak i młodzież która pasjonuje się takim rodzajem dziennikarstwa. Nie jesteśmy stacją ogólnopolską tylko regionalną i każdy kto chce i ma do tego predyspozycje może zdobywać u nas doświadczenie radiowe. Mile widziani są uczniowie szkół średnich, którzy mają ciekawe propozycje na swoje audycje. W chwili obecnej raz w tygodniu prowadzimy wewnętrzne szkolenia prowadzone przez zaprzyjaźnione osoby mające bardzo duże doświadczenie w ogólnopolskich stacjach radiowych, jak również przez wykładowców akademickich z tematyki dziennikarstwa radiowego. Dzięki właśnie takim działaniom, jak również indywidualną pracą szkoleniowca z pracownikiem młodzi dziennikarze zdobywają cenną wiedzę praktyczną i podnoszą swoje kwalifikacje.

– Czy już dziś myśli się o rozwoju miejscowego radia? Jeśli tak, to w jakim kierunku zmierzać będą te działania?

Oczywiście że tak. Radio jest młodą stacją dopiero rozpoczynającą swoją działalność, która wciąż się rozwija. Najważniejszym naszym celem jest rozpoczęcie nadawania na falach FM. Obecnie jest to radio internetowe jednak już podjęliśmy kroki, aby w jak najkrótszym czasie, można nas było słuchać nie tylko przy komputerze, ale również w samochodzie, w biurach, wszędzie tam gdzie jest odbiornik radiowy. Staramy się o przyznanie częstotliwości FM, jak również mocy nadajnika przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Już teraz jest montowana część sprzętu, która jest niezbędna do tego, by zaistnieć na falach UKF. Radio ma swoim zasięgiem obejmować teren całego powiatu. Chcielibyśmy, aby do realizacji włączyły się też gminy z tego terenu, którym w zamian za pomoc udostępnimy czas antenowy na promocję.

Wywiad przeprowadził: Andrzej Borycki
Pełny tekst w Tygodniku Extra-Powiśle Nr 16 z 7 stycznia 2010 r.


SZYMON BASIŃSKI z mediami związany jest od kilkunastu lat. Pracował w gazetach: Kalejdoskop Tygodnia, Kieleckie Aktualności Tygodnia, Nowiny, Słowo Ludu, Echo Dnia. Był współorganizatorem i zastępcą redaktora naczelnego kieleckiego oddziału Kuriera Polskiego. Kilka lat współpracował z Radiem TAK. Zainteresowania: dobra książka, myślistwo, żeglarstwo i sporty wodne.