Staszowskie Liceum Ogólnokształcące im. ks. kard. S. Wyszyńskiego i Starostwo Powiatowe w Staszowie podpisało list intencyjny z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie o współpracy.
W dniach 18 – 19 marca 2010 roku, „klasy wojskowe” LO, wraz z opiekunami uczestniczyły w wycieczce edukacyjnej do Warszawy. Z 69 uczniami do stolicy pojechali także: wicestarosta staszowski Andrzej Kruzel, naczelnik Wydziału Edukacji Tadeusz Kardynał, dyr. LO Jolanta Zdrojkowska, wicedyrektor Aniceta Wójcik oraz nauczyciele: Edward Drózd i Piotr Cieśla.
Program wycieczki obejmował wizytę w Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie, gdzie doszło do podpisania bardzo ważnego dla szkoły dokumentu.
List intencyjny pomiędzy: LO im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie, Powiatem Staszowskim i Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie, podpisują, od lewej: dyr. LO Jolanta Zdrojkowska, rektor, komendant WAT, gen. bryg. prof. dr hab. inż. Zygmunt Mierczyk i wicestarosta staszowski Andrzej Kruzel.
List Intencyjny dotyczący współpracy Liceum, Wojskowej Akademii Technicznej oraz Starostwa staszowskiego w imieniu szkoły podpisała dyrektor Jolanta Zdrojkowska, ze strony powiatu: starosta staszowski Romuald Garczewski i wicestarosta Andrzej Kruzel, a w imieniu WAT rektor komendant gen. bryg. prof. dr hab. inż. Zygmunt Mierczyk.
Na mocy podpisanego porozumienia Liceum zobowiązało się do:
• zapraszania studentów kierunków cywilnych i wojskowych do udziału w spotkaniach naukowych, kulturalnych i imprezach patriotycznych organizowanych na terenie Liceum Ogólnokształcącego;
• współudziału w organizowaniu konkursów i imprez o charakterze naukowym i poznawczym dla uczniów i studentów;
• umieszczenia w dokumentach szkolnych i materiałach promocyjnych szkoły informacji o współpracy z Wojskową Akademią Techniczną;
• propagowania wśród uczniów oferty studiów w Wojskowej Akademii Technicznej;
• utworzenia na stronach internetowych szkoły informacji o Akademii oraz połączeń ze stroną internetową uczelni.
Powiat staszowski w ramach współpracy zobowiązał się do:
• tworzenia warunków organizacyjnych i wspierania Liceum Ogólnokształcącego w działaniach zmierzających do realizacji i rozwoju współpracy z Wojskową Akademią Techniczną;
• umieszczenia w materiałach promocyjnych powiatu, na stronie internetowej oraz publikacjach analogowych, informacji o Wojskowej Akademii Technicznej, dotyczących aspektów współpracy wynikających z porozumienia, a także innych informacji o projektach, ofertach i działaniach realizowanych przez WAT.
Z kolei Wojskowa Akademia Techniczna zobowiązała się do realizacji następujących działań:
• objęcia patronatem naukowym Liceum Ogólnokształcące;
• prowadzenia zajęć przez nauczycieli akademickich oraz udzielania konsultacji i pomocy w opracowywaniu zajęć;
• współudziału w organizowaniu konkursów i imprez o charakterze naukowym i poznawczym dla uczniów i studentów;
• współorganizowanie imprez sportowo-rekreacyjnych i turystycznych oraz spotkań kulturalno-historycznych;
• zapraszania uczniów klas maturalnych do udziału w studenckich kołach naukowych;
• zapewnienia miejsca w domach studenckich absolwentom Liceum, którzy podejmą studia stacjonarne w Akademii;
• dostarczania prasy wydawanej przez Akademię oraz publikacji o charakterze naukowym, które mogą być wykorzystywane w procesie dydaktycznym;
• utworzenia na stronie internetowej Akademii połączeń ze stroną internetową Liceum Ogólnokształcącego.
Podczas pobytu na WAT uczniowie mieli możliwość zwiedzenia Sali Tradycji, gdzie zapoznali się z historią oraz obecnie podejmowanymi przez uczelnię działaniami. W sali multimedialnej obejrzeli film o ofercie dydaktycznej uczelni oraz dorobku uczelni.
Uczniowie mieli także możliwość zwiedzenia sali techniki strzeleckiej i zapoznania się z różnymi rodzajami broni używanej przez Wojsko Polskie na przestrzeni ostatnich lat. Dużym zainteresowaniem wśród uczestników wycieczki cieszył się: karabin SWD, pistolety maszynowe, karabin maszynowy DIEGTARIEWA, pistolet MAGNUM 44 i inne stosowane przez NATO. Wielu z nich po raz pierwszy w życiu miało możliwość wzięcia do rąk takiej broni.
Szczególnie interesujące było zwiedzanie hangarów gdzie znajdowała się broń pancerna i sprzęt opancerzony m.in. „Rosomak” używany przez wojsko polskie w Afganistanie jak i czołg PT 91 „Twardy” produkowany w Łabędach i czołg T-72. Oprowadzający oficerowie umożliwili uczestnikom wejście do wszystkich wozów bojowych znajdujących się w hangarze. Przez chwilę młodzież mogła się poczuć, jak członkowie załóg tych pojazdów.
Uczniowie mieli również możliwość zobaczenia, jak podczas studiów mieszkają studenci kierunków wojskowych. Wielu z nich rozmawiało z kadetami akademii o warunkach studiowania i możliwościach, jakie daje ukończenie tej uczelni. Zapoznali się z planem dnia codziennego podchorążego, jego obowiązkami, dyscypliną studenta na terenie jednostki (oddawanie honorów, poruszanie się po jednostce, pełnienie służby wartowniczej).
Sprawdzianem umiejętności naszych uczniów była krótka musztra, którą przeprowadził opiekujący się naszą grupą starszy oficer w stopniu pułkownika. Zakończeniem wizyty w Wojskowej Akademii Technicznej był wspólny obiad uczestników wycieczki w uczelnianej stołówce. Po obiedzie, młodzież udała się do Hotelu „Gromada”, gdzie przewidziany był nocleg. Po kolacji odbyła się dyskoteka dla uczniów.
Drugi dzień wycieczki to zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego, gdzie zapoznano się z historią oręża polskiego na przestrzeni wieków, od dynastii Piastów po współczesność. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszył się zbiór broni palnej zawierający ok. 9 tys. zabytków: broń palna ręczna długa i krótka, broni ciężka – karabiny maszynowe, granatniki oraz broń artyleryjska, a także wzorcowa amunicja i oporządzenie. Wśród broni niewojskowej uwagę zwrócił bogaty zbiór strzelb myśliwskich: skałkowych, kapiszonowych i iglicowych.
Wycieczka to dopiero początek współpracy z Wojskową Akademią Techniczną. Uczniowie są bardzo zadowoleni z pobytu w WAT i Muzeum. Dzielą się ze swoimi kolegami i koleżankami wrażeniami z wycieczki i potwierdzają słuszność wyboru kształcenia w „klasach wojskowych”. Obecnie przygotowują się do uroczystego ślubowania.
Info i fot. LO w Staszowie
Więcej zdjęć na stronie Starostwa Powiatowego w Staszowie