Z dyrektorem Społecznej Szkoły Muzycznej im. St. Moniuszki w Staszowie mgr Antonim Drozdem rozmawia Ireneusz Kapusta.
– W roku 2010 szkoła obchodzi 45-lecie działalności, proszę powiedzieć jakie były okoliczności jej powstania i początki pracy?
– W latach 60-tych ubiegłego stulecia Staszów nie miał instytucji kształcącej dzieci i młodzież w zakresie muzyki. Dlatego poczyniłem starania zorganizowania placówki, w której mogliby uczniowie pobierać naukę gry na różnych instrumentach. Z wnioskiem do Wydziału Kultury Wojewódzkiej Rady Narodowej w Kielcach o powołanie tej placówki wystąpiła Powiatowa Rada Narodowa w Staszowie. Decyzja władz wojewódzkich była pozytywna i z dniem l marca 1965 roku rozpoczęliśmy działalność. Na siedzibę Społecznego Ogniska Muzycznego wskazano Powiatowy Dom Kultury i w tym budynku realizowaliśmy nasze zadania przez cały okres 45-lecia.
Początki były bardzo trudne. Brak kadry i sprzętu utrudniał pracę. Natomiast zainteresowanie naszą ofertą edukacyjną było ogromne. W latach 60-tych , 70-tych i 80- tych w każdym roku szkolnym do ogniska uczęszczało ponad 200 uczniów pobierających naukę głównie na akordeonie i fortepianie. Prowadziliśmy również zespoły akordeonowe. W całym 45-leciu kontakt z naszą instytucją miało ponad 1200 uczniów.
– Jak wówczas władze miasta i powiatu odbierały Państwa działalność?
– Ze strony władz otrzymywaliśmy pomoc finansową na zakup instrumentów, akcesoriów muzycznych i na wynagrodzenia dla nauczycieli. Ogromna życzliwość towarzyszyła naszej pracy ze strony przełożonych. To wszystko sprawiało, że Społeczne Ognisko Muzyczne rozwijało się znakomicie.
– Dowodem tego uznania było przyznanie Państwa placówce odznaki „Za zasługi dla miasta Staszowa”. Było to zapewne ważne wyróżnienie dla Waszej działalności.
– Wyróżnienie to przyjęliśmy z ogromnym zadowoleniem. Znaleźliśmy się bowiem w gronie instytucji i zakładów pracy, które w znaczący sposób wpływały na rozwój miasta zarówno pod względem gospodarczym, jak też społeczno – kulturalnym. Uznaliśmy również, że jesteśmy temu miastu potrzebni.
– Poza działalnością edukacyjną czym zajmuje się Pańska placówka?
– Zgodnie z naszym statutem głównym celem jest nauka gry na instrumentach, nauka teorii muzycznej, kształcenie słuchu i słuchanie muzyki. Poza tym organizujemy publiczne popisy uczniów, koncerty z różnych okazji, uczestniczymy corocznie w Festiwalu Szkół Muzycznych w Busku–Zdroju. Nasi uczniowie grają w zespołach amatorskich Staszowskiego Ośrodka Kultury i w zespołach szkolnych. Absolwenci Społecznego Ogniska Muzycznego kształcą się dalej w państwowym szkolnictwie muzycznym na poziomie średnim i akademickim.
– I tu zapytam Pana o losy tych najzdolniejszych Waszych uczniów.
– Jak już wspomniałem część naszych absolwentów z powodzeniem pobiera naukę w średnich i wyższych uczelniach muzycznych. Dumą naszą jest Łukasz Lisowski, który ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku i obecnie współpracuje z orkiestrą w Berlinie, Maria Więckowska ukończyła Akademię Muzyczną w Łodzi i związana jest z instytucjami muzycznymi we Włoszech, Grzegorz Pasternak absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie zajmuje się pracą naukową na uczelni. Wielu innych ukończyło wyższe studia pedagogiczno – muzyczne i zajmuje się działalnością edukacyjną w szkołach naszego miasta i powiatu np. Marek Chodurek, Małgorzata Kopacz, Ewa Nowak, Alicja Urbanowicz, Tomasz Dymlang, Krzysztof Drozd, Magdalena Piotrowicz itd. Lista jest długa.
– Od niedawna jesteście szkołą. Co zmieniło się w związku z tym w Waszej dotychczasowej działalności?
– Od ubiegłego roku pracujemy w strukturze Społecznej Szkoły Muzycznej. Wydłużony został cykl kształcenia do 6 lat oraz wprowadziliśmy do nauki instrumenty dęte, rozszerzając przez to naszą ofertę edukacyjną. Wprowadziliśmy również nowy przedmiot literatura muzyczna.
– Jak z perspektywy 45 lat ocenia Pan dziś sytuację w szkole?
– Obok Kielc jesteśmy największą Społeczną Szkołą Muzyczną w województwie świętokrzyskim. Posiadamy bogate instrumentarium: 8 pianin, 12 akordeonów, 5 gitar, pulpity koncertowe, instrumentarium Orffa, 2 pianina elektroniczne i aparaturę nagłaśniającą. Wszyscy pracownicy pedagogiczni posiadają wyższe studia muzyczne. Prowadzimy klasy gry na fortepianie, akordeonie, gitarze, klarnecie i saksofonie. Pracujemy na bazie Staszowskiego Ośrodka Kultury, znakomicie ze sobą współpracując. Zarówno w przeszłości tak również obecnie naszą działalność wspierają władze samorządowe miasta i powiatu za co w imieniu uczniów, rodziców i nauczycieli wyrażam im ogromną wdzięczność.
– 45-lecie to piękny jubileusz, jak chcecie go uczcić?
– Planujemy szereg koncertów otwartych dla naszego miasta w wykonaniu uczniów i absolwentów szkoły. Jesteśmy organizatorem konkursu na pracę pisemną z okazji 200 rocznicy urodzin F. Chopina pt. „Fryderyk Chopin – sercem Polak, talentem świata obywatel”. Będziemy uczestniczyć również w Wojewódzkim Festiwalu Szkół Muzycznych w Busku-Zdroju oraz w koncertach umuzykalniających z udziałem naszych uczniów w szkołach podstawowych i gimnazjach miasta i gminy. Wszystkie jubileuszowe koncerty włączyliśmy do obchodów 485 rocznicy nadania praw miejskich naszemu miastu.
– Dziękuję za rozmowę.
Źródło: Extra Powiśle