Bakterie kałowe w zalewie Chańcza

Nie bez powodu kilka dni temu na brzegu zalewu w Chańczy, na styku powiatów kieleckiego i staszowskiego, znalazły się padnięte małże. Badania Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach wykazały, że woda skażona jest enterokokami kałowymi. Bardzo prawdopodobne, że ktoś spuścił do zbiornika lub do któregoś z jego dwóch dopływów ścieki.

Małże woda na brzeg wyrzuciła w miniony weekend. Zaalarmował nas o tym jeden z czytelników, który przeraził się skalą znajdujących się na brzegu mięczaków i tym, że akwen mógł zostać zanieczyszczony. Małży były bowiem setki, jeśli nie tysiące.

Autor: Bartłomiej Bitner
Pełna treść na stronie Echo Dnia

Komentarze

W wodzie zalewu Chańcza od

W wodzie zalewu Chańcza od dawna podniesiony jest wskaźnik bakterii coli. Podstawowym problemem z którego wynika powyższy stan to oczyszczalnia Lemna w Rakowie . Od jej początku było wiadomo że to może działać jako rozwiązanie tymczasowe. Staje się ona regularnie w okresie wakacji nie wydolna . Wynika to z ilości ścieków i ich składu, temperatury powietrza i małych opadów deszczu które wprowadzane do zalewu i rozcieńczają syf wpuszczany za pozwoleniem Urzędu Gminy i wójtowej. Podatki (ok. 400,0 tys zł.) wpłacane przez ludzi mających działki nad zalewem są przez gminę defraudowane i nic z tego nie wraca do tej społeczności. Zamiast budowy np. - oczyszczalni i kanalizacji, - sieci energetycznych, - zbiórki stert śmieci z terenów gminnych przyległych do zalewu, - dróg dojazdowych i ich utrzymania - przygotowania terenów pod inwestycję, nieudana rewitalizacja rynku i inne chore pomysły pani wójt. Do jej biurka powinni się przykuć łańcuchami ekolodzy do czasu wybudowania prawidłowej oczyszczani ścieków, gdyż głównym źródłem zanieczyszczeń w zlewni zbiornika jest oczyszczalnia ścieków "Lemna" w Rakowie zrzucająca ścieki do ujściowego odcinka rzeki Łagowicy.

Dzisiaj jest 17 lipiec !!!

Dzis jest 17 lipiec i dalej codziennie na brzegi zalewu Chańcza wypływa tysiące padniętych małż !!! Gdzie są władze gminy Raków ? Dlaczego nic nie robią z tym skandalem ? Dlaczego poza wędkarzami nikt tych padniętych małż nie sprząta ? Ciekawe na co czeka pani wójt Rakowa ?

Zły gospodarz.

Za zły stan czystości wód w zalewie odpowiada zarząd gminy który toleruje wprowadzanie ścieków do Łagowicy. Dowód na to prosty. W zagłębieniach przyległych do zalewu (od strony mostu na DW764) do których nie dostała sie woda z Łagowicy małże ani ryby nie wymarły. Łagowica równiez na to wskazuje są to dwie różne rzeki ,czysta powyrzej oczyszczalni i kanał ściekowy poniżej w okolicach mostu.

No i pozamiatano w gminie

No i pozamiatano w gminie przemądrzałą wójtową. Zostawiła za sobą wybetonowany rynek i zatruty przez oczyszczalnię zbiornik na Łagowicy. Trzeba życzyć nowemu wójtowi rozsądku i dobrych decyzji.

Dodaj komentarz