Mieszkańcy regionu odznaczeni za pomoc Żydom

Członkowie rodziny Dajtrowskich z Rytwian w województwie świętokrzyskim zostali pośmiertnie odznaczeni Krzyżami Komandorskimi Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżnienia z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy odebrała w imieniu swoich dziadków, mamy i ciotki Anna Garczyńska.

Odznaczenia zostały przyznane za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę w uratowaniu podczas II wojny światowej dwóch rodzin żydowskich, w sumie ośmiu osób.

Historię swojej rodziny pani Anna Garczyńska opowiedziała w jednej z audycji Radia Kielce z cyklu „Polacy ratujący Żydów”: - Moi dziadkowie znali się z rodziną Hauerów, bo moja mama chodziła do nich i dorabiała sobie paląc u nich w szabat w piecu i pomagając. Mama miała wtedy 20 lat.

Autor: Marlena Płaska
Pełna treść na stronie Radio Kielce

Komentarze

Gdzie żyła i zmarła Anna Dajtrowska ?

Gdzie żyła i zmarła Anna Dajtrowska ? Trudno określić przesłanki, jakimi kieruje się Anna G. Kłamie i zniesławia Andrzeja i Annę Dajtrowskich , przypisuje ich czyny swojej matce Leokadii Kawalec Proszę o zaprzestanie publikowania Treść narusza moje dobra osobiste. https://polacyratujacyzydow.com.pl/…/2-years-6-months-8-da…/ http://www.radio.kielce.pl/pl/przeglad-548/_post/78121 wnuk Anny i Andrzeja Dajtrowskich syn Marii Węgierskiej - Andrzej Węgierski

Kłamca

"Kłamca przekazuje informacje niezgodne z jego przekonaniem o rzeczywistości z intencją, by zostały one wzięte za prawdziwe."Leokadia Kawalec z domu Dajtrowska 20 urodziny obchodziła 1942 roku. https://sandomierz.gosc.pl/.../5421244.Posmiertnie... " .....147 dni "Getto zostało utworzenie 15 czerwca 1942 ", "likwidacja getta 7 listopad 1942." ,,połowa ludności Staszowa. Ludności, która tworzyła historię tego miasta od XVI wieku i miała istotny wkład w jego rozwój gospodarczy."" 8 listopada 1942 roku staszowscy Żydzi po raz ostatni patrzyli na swoje miasto. " cytaty:http://muzeum.staszow.pl/.../108-rys-historyczny...

Czy to prawda

Autor: Marlena Płaska "Wyróżnienia z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy odebrała w imieniu swoich dziadków, mamy i ciotki Anna Garczyńska." Czy to prawda?

Dodaj komentarz