Było głośno, było smacznie, było aktywnie i kreatywnie

Rok 2017 dla Działaj Lokalnie w Powiecie Staszowskim był zdecydowanie udanym rokiem. 14 zrealizowanych projektów w 6 gminach i setki zaangażowanych osób. To bilans tegorocznego programu, a to tylko liczby. To co się działo, jakie emocje, działania, doświadczenia towarzyszyły realizacjom projektów są zdecydowanie ważniejsze.

W ubiegłym roku projekty były realizowane przez organizacje i grupy nieformalne, dla których było to pierwsze doświadczenie z działaniami społecznymi oraz takie, które angażują się i realizują inicjatywy dla swoich lokalnych społeczności od wielu lat. Dla nas każda nowa organizacja, grupa nieformalna, która podejmuje działania w ramach Działaj Lokalnie jest cenna. Z jednej strony wierzymy, że osoby które raz spróbują aktywności społecznej będą ją kontynuować w przyszłości. Z drugiej strony jest to szansa, że takie nowe podmioty dostrzegą potrzeby społeczności lokalnych, które dotychczas były niewidoczne dla innych. Siłą Działaj Lokalnie było i jest to, że projekty są realizowane przez grupy, które znają społeczność lokalną, są jej częścią. Potrafią stworzyć taki projekt, który na pierwszy rzut oka może wydać się zabawny, dziwny. Dopiero gdy zobaczy na własne oczy, podczas jego realizacji jak ludzie się w niego angażują, jakie budzi zainteresowanie, widać to czego nie widzimy nie znają tej konkretnej małej lokalnej społeczności. Widać odpowiedź na potrzeby mieszkańców.


Grupa Taneczne inspiracje. Projekt pt. W poszukiwaniu tanecznej przeszłości Szydłowa.

W ubiegłym roku w ramach projektów odbywały się warsztaty kulinarne, fotograficzne, artystyczne łączące pokolenia, aktywizujące dzieci i młodzież, przy okazji uczące akceptacji i zrozumienia. Był również happening historyczny i wystawa zdjęć. Mężczyźni mieli możliwość nauki gotowania, sprzątania, prasowania, prania ale i przygotowania kolacji przy świecach. W ramach jednego z projektów powstały trzy oddziały mobilnej biblioteki, tak by mieszkańcy mogli jeszcze łatwiej i jeszcze częściej korzystać z ich zbiorów. Dzieci w przedszkolu otrzymały na początek roku szkolnego piękny prezent, nową inspirowaną naturą salę. A zajęcia częściowo przeniosły się na świeże powietrze oraz do lasu. Młodzież miała możliwość odkrywania tanecznej przeszłości Szydłowa i wzięcia udziału w narodowym czytaniu wesela w Szydłowie.


Grupa: Talenciaki - Wszędzie Razem. Integracja pokoleń poprzez warsztaty rękodzielnicze

Nie sposób opisać każdy z projektów, każdy z nich zawierał dużą ilość działań, oraz wiele emocji, które towarzyszyły ich realizacji. Zapraszamy więc do zapoznania się z projektami na stronie dzialaj.fundacjafarma.pl Może staną się one dla kogoś inspiracją do tegorocznych projektów. Życzymy sobie i wszystkim aktywnym grupom w Powiecie by kolejny rok nie ustępował temu na krok, by był równie bogaty w działania i inicjatywy.

Źródło: Fundacja Farma

Dodaj komentarz