W ubiegły weekend odbyło się XIII Święto Śliwki w Szydłowie. Choć trzynaste to z całą pewnością można stwierdzić, że nie pechowe. Dopisała pogoda i publiczność.
Komitet organizacyjny, jak co roku, stanął na wysokości zadania i przygotował program i atrakcje z których skorzystały tysiące osób. Zarówno rynek, na którym ustawił się czeski lunapark i stoiska handlowe, oraz plac zamkowy, gdzie odbywał się program artystyczny zapełnione były w godzinach popołudniowych morzem głów.
Sobotni program był bardziej skierowany do młodszej części publiczności, choć nie zabrakło także elementów biesiadnych. Jego kulminacją był występ zespołu BOYS, podczas którego bawiło się kilka tysięcy młodych ludzi. Chłopcy na zakończenie koncertu otrzymali od organizatorów prezent w postaci szydłowskiej śliwowicy. Po koncercie młodzież bawiła się do późnych godzin nocnych na zabawie tanecznej pod gwiazdami.
Suszenie śliwek „na laskach”.
Niedziela zaczęła się od uroczystej mszy świętej koncelebrowanej przez ks. Ryszarda Piwowarczyka – proboszcza parafii Szydłów i ks. dr hab. Stanisława Dyka – profesora KUL, redaktora naczelnego „Przeglądu Homiletycznego”. Po mszy nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy z udziałem Bożentyny Pałki-Koruby – Wojewody Świętokrzyskiego i Sławomira Neugebauera reprezentującego Marszałka Województwa Świętokrzyskiego – Adama Jarubasa. Rolę gospodarzy pełnili: Jan Klamczyński – Wójt Gminy Szydłów i Jarosław Zapart – Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego. Podczas otwarcia, starostowie śliwkowych dożynek: Agnieszka Woda i Wojciech Pytowski przekazali wójtowi kosz pełen dorodnych owoców z szydłowskich sadów.
Po oficjalnym otwarciu wystąpiła Orkiestra Dęta KiZChS Siarkopol w Grzybowie pod dyrekcją Stanisława Brzezińskiego wraz z solistką Magdą Zarębą. Następnie zaprezentował się Zespół Śpiewaczy „Kasztalon” z Korytnicy pod kierownictwem Adama Kluszczyńskiego. W nastrój Dzikiego Zachodu wprowadził publikę zespół country „Konwój”. Niezwykle energetyczny koncert dała grupa „Babylon”, która rozruszała publiczność na placu zamkowym.
W przerwach między występami artystycznymi na scenie pojawiali się kolejni zaproszeni goście: m.in. posłowie na Sejm RP: Andrzej Pałys i Krzysztof Lipiec a także Romuald Garczewski – Starosta Staszowski.
Potrawy ze śliwką przygotowane przez gospodynie ze Spółdzielni DOBRYSAD.
Na placu zamkowym główną rolę odgrywała oczywiście śliwka pod każdą postacią. W centralnym miejscu sadownicy wystawili kilkanaście odmian tych owoców. Uwagę przyciągała beczułka ze śliwką przetworzoną na produkt lokalny… Obok suszyła się śliwka na „laskach” pod bacznym okiem Stanisława Józefowskiego i jego młodego pomocnika Marcina Karbownika. Śliwką można było się częstować, śliwkę można było zakupić, można było także skosztować przepysznych potraw w których królowała śliwka. Gospodynie ze Spółdzielni Producentów Owoców „DOBRYSAD” przygotowały kilkanaście takich znanych i mniej znanych smakołyków. Była więc kasza ze śliwkami, pierogi ze śliwkami, roladki ze śliwką, szaszłyki z kurczakiem i śliwką, wszelkiego rodzaju ciasta ze śliwkami, knedle ze śliwkami, pstrąg ze śliwką, boczek nadziewany śliwką, koreczki ze śliwką, schab ze śliwką, kompot ze śliwek – zarówno suszonych jak i surowych, rogaliki ze śliwką, powidła ze śliwek i… śliwowica. Trzynaście potraw ze śliwek – jak na trzynaste święto przystało…
Uczestnicy imprezy mogli zakosztować tych smakołyków a w zamian wrzucali datki na szczytny cel – pomoc tegorocznym powodzianom z powiatu staszowskiego. Potrawy cieszyły się dużym powodzeniem, a i chęć pomocy była duża, bowiem organizatorzy zebrali w sumie 1620,20 zł.
Duże zainteresowanie wzbudzała wystawa kilkunastu odmian śliwek i beczułka śliwowicy.
Na placu zamkowym można się było zapoznać z różnorodną ofertą sponsorów Święta Śliwki – m.in. ciągników rolniczych, samochodów, maszyn i urządzeń sadowniczych.
W trakcie imprezy odbyło się kilka konkursów. Był więc konkurs rysunkowy dla dzieci, którego tematyką była praca w sadzie. W konkursie tym nagrodzono Sylwię Bednarską, Natalię Grochowską, Weronikę Skotnicką, Dominikę Bolek, Zuzię Ziółkowską i pięcioletnią Różę.
Po raz drugi w 13-letniej historii imprezy odbył się konkurs na najcięższą śliwkę. Tym razem w kategorii odmian Empress, Lepotica, Brzoskwinia i Mirabelka. Najcięższą śliwkę odmiany Empress przyniosła Karolina Kozera – 108 gram, drugie miejsce zajął Marcin Kozera ze swoją śliwką ważącą 106 gram. W kategorii Lepotica zwyciężył Dariusz Kluszczyński za owoc ważący 99 g, zaś prawdziwe giganty wśród brzoskwiń dostarczyli Szymon Zarzycki (470 gram) i Bartosz Mazur (435 gram). Szymon Zarzycki dostarczył też największą Mirabelkę – ważyła ona 6,95 grama. Drugie i trzecie miejsce w tej kategorii zajęli odpowiednio Bartosz Kuchta (6,80 g) i Karolina Kozera (5,00 gram). Nagrody w tym konkursie – w postaci nawozów, ufundował główny sponsor imprezy – firma EKOPLON S.A. z Grabek Dużych.
Po rozstrzygnięciach konkursowych przyszła pora na porcję dobrej rozrywki w wykonaniu Kabaretu Afera z Poznania. Trzej panowie: Przemysław Mazurek, Rafał Piechora i Sławomir Stawny wprowadzili publiczność na placu zamkowym w wyśmienity nastrój przed występem gwiazdy imprezy – legendarnej grupy Skaldowie. Koncert Skaldów przyciągnął do Szydłowa tłum ludzi. Publiczność z pewnością nie żałowała przybycia na plac zamkowy, bowiem mogła „na żywo” usłyszeć takie przeboje jak „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał” czy „Prześliczna wiolonczelistka”. Była też specjalna dedykacja od zespołu dla sadowników – utwór z 1968 roku – „Sady w obłokach”. Po występie grupy publiczność głośno domagała się bisów. Zespół nie dał się długo prosić, tym bardziej, że na zachętę otrzymał specjalny prezent od organizatorów.
Tuż po koncercie Skaldów niebo nad szydłowskim zamkiem rozświetliły wybuchające fajerwerki, które zasponsorowało Centrum Ogrodniczo-Budowlane Stefan Godziszewski z Szydłowa. Zabawa w Szydłowie trwała dalej – w czeskim lunaparku, który dostarczał dużo mocnych wrażeń i na placu zamkowym gdzie bawiono się na dyskotece.
Patronat honorowy nad imprezą objął Marek Sawicki – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Bożentyna Pałka-Koruba – Wojewoda Świętokrzyski i Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. Zarówno marszałek jak i wojewoda udzielili też wsparcia finansowego na organizację imprezy. Spośród instytucji samorządowych wsparcia finansowego udzielił Urząd Gminy w Szydłowie i Starostwo Powiatowe w Staszowie.
Imprezę zorganizował komitet organizacyjny złożony z przedstawicieli Urzędu Gminy w Szydłowie, Spółdzielni Producentów Owoców DOBRYSAD, Stowarzyszenia Producentów Owoców w Szydłowie i Kółka Rolniczego w Szydłowie.
Specjalne podziękowania należą się kilkudziesięciu firmom i instytucjom, bez których zorganizowanie tak wielkiego przedsięwzięcia nie byłoby możliwe.
Tekst i zdjęcia: Piotr Walczak
Źródło: Urząd Gminy w Szydłowie