Po karierę do Staszowa

W Staszowie oficjalnie otwarto Młodzieżowe Centrum Kariery, które jest siódmym już z kolei centrum działającym na terenie województwa świętokrzyskiego.

16 lutego br. Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Zdzisław Wrzałka, Burmistrz Staszowa Andrzej Iskra oraz Dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży Mirosław Gocał dokonali oficjalnego otwarcia Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Staszowie.

W spotkaniu uczestniczyli również dyrektor Zespołu Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Połańcu Stanisław Rogala, pedagog szkolny z Gimnazjum Nr 2 Anna Dudajek, pedagog szkolny z Zespołu Szkół przy ulicy Koszarowej Magdalena Strojek, kierownik Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta i Gminy w Staszowie Jolanta Macias, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Staszowie Beata Michalik oraz przedstawiciele Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Kielcach.

Obok powiatu staszowskiego na terenie województwa świętokrzyskiego funkcjonują Młodzieżowe Centra Kultury w Busku-Zdroju, Jędrzejowie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Starachowicach, Sandomierzu i Skarżysku-Kamiennej.

Ochotnicze Hufce Pracy tworzą sieć Powiatowych Ośrodków Szkolenia Zawodowego w całym województwie. Według dyrektora Mirosława Gocała staszowski ośrodek powstał bardzo sprawnie, głównie dzięki dobrej współpracy z burmistrzem Andrzejem Iskrą. Z kolei Wicemarszałek Zdzisław Wrzałka podkreślał ważność takich inicjatyw dla zmniejszania bezrobocia wśród młodych ludzi. Bardzo ważne jest to, że tworzenie centrów powstaje we współpracy z samorządami, z jednoczesnym wykorzystaniem środków europejskich z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Centrum w Staszowie planuje nawiązanie współpracy z jak największą liczbą szkół w powiecie. Przewiduje się organizację zajęć dla uczniów, ułatwiających im wybór szkoły ponadgimnazjalnej czy kierunku studiów. Tego typu zajęcia MCK zorganizowało już w niektórych szkołach. Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem młodzieży.

Młodzieżowe Centra Kariery powstały we wrześniu 2005 roku. Są placówkami otwartymi, pomagają młodzież między 15 a 25 rokiem życia, ze szczególnym uwzględnieniem grup zagrożonych marginalizacją i wykluczeniem społecznym. Świadczą usługi przede wszystkim w formie stacjonarnej i są ukierunkowane w głównej mierze na promocję postaw przedsiębiorczych w ramach wspierania młodych ludzi w procesie planowania kariery zawodowej.

Działania te koncentrują się wokół następujących zagadnień: prowadzenie zajęć indywidualnych i grupowych z dziedziny szeroko pojętego poradnictwa zawodowego;

udzielanie indywidualnych i grupowych informacji o możliwościach kształcenia, szkolenia,o poszukiwanych zawodach na lokalnym i europejskim rynku pracy; przygotowywanie młodzieży do planowania kariery zawodowej poprzez tworzenie wraz z klientem Portfolio Indywidualnego Projektu Kariery; nauczenie technik autoprezentacji; przybliżanie zagadnień związanych z przedsiębiorczością i zakładaniem własnej firmy oraz kreowanie postaw przedsiębiorczych; badanie preferencji zawodowych, ocena własnych mocnych i słabych stron oraz wykonywanie testów zainteresowań i uzdolnień zawodowych.

Autor: IK
Źródło: Extra Powiśle

Czytaj także: Młodzieżowe Centrum Kariery w Staszowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *