Po raz drugi w tym roku, Szydłów gościł naukowców, którzy przyjechali do „polskiego Carcassonne” aby podzielić się swoją wiedzą na temat jego przeszłości.
Konferencja naukowa „Szydłów przez stulecia” część II, odbyła się w niedzielę, 25 października w szydłowskiej podstawówce. Sesję otworzył wójt gminy Szydłów Jan Klamczyński, który powitał przybyłych prelegentów i gości, a następnie przekazał prowadzenie konferencji profesorowi Adamowi Massalskiemu. Ponad siedemdziesiąt osób zgromadzonych na sali, przez kilka godzin słuchało sześciu referatów na temat przeszłości Szydłowa.
Pierwszy wystąpił prof. dr hab. Andrzej Buko – światowej sławy archeolog, autor ponad 130 prac naukowych, dyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Profesor Buko opowiedział w Szydłowie O osobliwościach wczesnośredniowiecznej Małopolski. Słuchacze dowiedzieli się m.in. o początkach formowania się polskiej państwowości, zagadkowych kopcach w Krakowie, Sandomierzu, Przemyślu i Husynnem, o żmigrodach, a także o interesujących odkryciach archeologicznych regionu Małopolski.
Dr Stanisław Kołodziejski z Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Krakowie przedstawił Węzłowe problemy w dziejach Szydłowa. Dr Kołodziejski przedstawi historię badań archeologicznych w Szydłowie oraz najpilniejsze potrzeby w tym zakresie.
Dr Cezary Jastrzębski z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Kielcach opowiedział o Środowisku geograficznym Szydłowa wprowadzając słuchaczy w ogólne zagadnienia dotyczące pojęcia środowiska geograficznego i położenia Szydłowa.
Mgr Władysław Strojny przedstawił referat Szydłów w I połowie XIX wieku, który był niejako streszczeniem jego tegorocznej pracy magisterskiej.
Prof. dr hab. Marta Meducka opowiedziała o Szydłowie w dwudziestoleciu międzywojennym nakreślając kondycję społeczną i gospodarczą polskich i żydowskich w mieszkańców tamtego okresu.
Cykl wystąpień zakończył Mgr Waldemar Gliński referatem Stan i perspektywy badań archeologicznych w Szydłowie. Mgr Gliński, który prowadzi obecnie badania archeologiczne w rejonie kościoła św. Władysława poinformował m.in. o interesujących wynikach najnowszych badań georadarowych w pobliżu kościoła.
Po wystąpieniach prelegentów rozgorzała dyskusja skupiona w głównej mierze na potrzebie przeprowadzania badań archeologicznych w Szydłowie, będących kluczem do pogłębienia wiedzy na temat przeszłości miasteczka.
Wojewódzki Konserwator Zabytków w Kielcach mgr arch. Janusz Cedro poinformował o działaniach mających na celu wpisanie Szydłowa na prezydencką listę pomników historii – jest to bezpośrednie pokłosie poprzedniej konferencji, która odbyła się w Szydłowie 29 marca 2009 r.
Na konferencji gościli także politycy m.in. poseł do Europarlamentu dr Czesław Siekierski i poseł na Sejm RP Przemysław Gosiewski. W swych wystąpieniach chwalili inicjatywę i zapewniali o swoim poparciu dla tego typu działań.
Materiały z konferencji naukowych, które odbywają się w Szydłowie, mają m.in. posłużyć jako materiał źródłowy do opracowywanej pod kierunkiem dr Cezarego Jastrzębskiego monografii Szydłowa. Na zakończenie wójt Jan Klamczyński zapowiedział kolejne tego typu przedsięwzięcie na początku 2010 roku.
Konferencję zorganizował Urząd Gminy w Szydłowie, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Szydłowskiej, Gminne Centrum Kultury w Szydłowie, Kieleckie Towarzystwo Naukowe i Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Autor: Piotr Walczak
Źródło: www.szydlow.pl
Czytaj także: Szydłów przez stulecia po raz drugi