Staszowskie Towarzystwo Kulturalne, zaprasza wszystkich chętnych do obejrzenia najnowszej wystawy poświęconej historii Związku Strzeleckiego, od początku jego powstania, po dzień dzisiejszy.
Znaczną część ekspozycji, poświęcono obecnie funkcjonującym drużynom strzeleckim, nawiązującym swoją działalnością do historii i tradycji sprzed I wojny światowej i okresu międzywojennego.
Bogata kolekcja eksponatów i fotogramów, została udostępniona przez Mariana Lesiaka – założyciela i komendanta Szydłowskiego Towarzystwa Strzeleckiego, i wzbogacana medalami i banknotami z archiwum: Staszowskiego Klubu Kolekcjonera „Lamus”, Staszowskiego Towarzystwa Kulturalnego i Podkarpackiego Towarzystwa Numizmatycznego.
Spotkanie otworzył wiceprezes STK Lucjan Zaczkowski, który również wygłosił okolicznościowy referat. Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Staszowie, zaprezentowali montaż słowno-muzyczny poświęcony dziejom narodu i państwa z okresu przedrozbiorowego, lat niewoli i najnowszej historii Polski, uwieńczonej odzyskaniem niepodległości.
Uczniowie ZS nr 1 w Staszowie, jednocześnie członkowie drużyny harcerskiej „Knieja” podczas prezentacji swojego przedstawienia. Fot. Jan Mazanka
Przedstawienie przygotowane pod kierunkiem mgr Ewy Nowak, zrobiło wrażenie na wszystkich uczestnikach spotkania. W dyskusji, jaka miała miejsce, radny miasta i gminy Staszów, prezes Stowarzyszenia „Bezpieczny Powiat Staszowski” Henryk Makuch, zwrócił uwagę na znaczenie podobnych prezentacji w patriotycznym wychowaniu młodzieży i zawnioskował o włączenie spektaklu w program tegorocznych obchodów 91. rocznicy odzyskania niepodległości.
Wicestarosta staszowski Andrzej Kruzel, w nawiązaniu do tematu wystawy, poinformował o aktualnie trwających działaniach zmierzających do utworzenia drużyny strzeleckiej, w skład której wejdą uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Staszowie, a także i z innych szkół ponadgimnazjalnych powiatu staszowskiego. Starosta zapowiedział również utworzenie w Koniemłotach „Muzeum Czynu Niepodległościowego”, które mieścić się będzie w zabytkowym budynku poklasztornym. Natomiast kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Staszowskiej Paweł Ciepiela, zawnioskował o upamiętnienie stosowną tablicą przedwojennego burmistrza Staszowa Edwarda Raczyńskiego, zamordowanego przez hitlerowców w Buchenwaldzie w grudniu 1941 roku.
Autor: Jan Mazanka
Źródło, więcej zdjęć: Starostwo Powiatowe w Staszowie