27 czerwca 2010 roku mieszkańcy Wysók Średnich i Rada Sołecka wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Bogorii zorganizowali już po raz drugi Gminne Święto Pieroga.
Impreza rozpoczęła się uroczystą mszą świętą. Mszę za Ojczyznę oraz za nasze “małe ojczyzny” gminę, parafię i wieś odprawił i homilię wygłosił proboszcz ze Szczeglic ks. Stanisław Wiktor.
Następnie odbyła się prezentacja pierogów. Do konkursu wystawiono aż 27 różnych rodzajów pierogów. Były te z grzybami i kapustą, z mięsem, z kaszą gryczaną, z serem, z owocami: śliwkami, jagodami, jabłkami. Były też deserowe z nadzieniem kokosowym, a także z ciasta francuskiego. Jurorzy degustowali specjały i oceniali, a następnie pozostali uczestnicy mogli popróbować tych wspaniałości.
Sympatyczne rymowanki zdobiące plac imprezy zachęcały do degustacji: ”Nie ma jak pierogi z bogoryjskiej gminy, wszystkim naszym Gościom smacznego życzymy” lub ”Pierogi, pierogi to królewskie danie, kto do Wysók przyjedzie za darmo dostanie”. Wybór był wyjątkowo trudny, bo wszystkie pierogi smakowały rewelacyjnie. Półmiski z potrawami były pięknie udekorowane. Komisja oceniała nie tylko walory smakowe, ale również estetykę podania oraz tradycje regionalne.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe. Szkoda, że niektóre potrawy, mimo wspaniałych walorów smakowych nie zajęły czołowych miejsc, ze względu na to, że nie spełniały wymogów formalnych. W tym roku I miejsce zajęły pierogi pani Elizy Kwiatkowskiej z miejscowości Budy, II miejsce pani Marii Jurkowskiej z Wysók Średnich, a III pani Bożeny Krzyżanowskiej z Bogorii.
Cały czas uczestnikom imprezy przygrywała kapela biesiadna, można było popróbować wiejskiego jadła. Zorganizowano też dodatkowe atrakcje. Dużym powodzeniem cieszyły się przejazdy bryczką zaprzężoną w piękne konie. Dla dzieci wspaniałą atrakcją było wesołe miasteczko.
Miejscowi artyści prezentowali swoje prace: rzeźby i malarstwo – Władysław Sadłocha, prace plastyczne Feliks Skowron, a bibułkowe kwiaty Renata Jaros. Sekcja tkacka z GOK wystawiła własnoręcznie utkane pasiaki i gobeliny. Biesiadowanie przy muzyce ludowej trwało do późnych godzin wieczornych. Pogoda również dopisała. Ta plenerowa impreza spodobała się wszystkim uczestnikom. Niektórzy już odgrzebują w pamięci stare przepisy, aby przygotować jeszcze smaczniejsze pierogi na III Biesiadę Pierogową.
Źródło: Gminny Ośrodek Kultury w Bogorii
Galeria zdjęć na stronie GOK w Bogorii