Szydłów zaprasza na śliwkę

W dniach 10 i 11 sierpnia w Szydłowie odbędzie się wielka impreza plenerowa. W sobotę mieszkańcy świętować będą historyczne odzyskanie praw miejskich, natomiast w niedzielę odbędą się tradycyjne sadownicze dożynki – Święto Śliwki.

Prawa miejskie nadał, a właściwie potwierdził król Władysław Łokietek 1 lipca 1329 r. Miasto lokowane było już wcześniej ale dokument pierwszej lokacji nie zachował się. Po okresie prosperity w XIV-XVI w. przyszły stulecia powolnego upadku przypieczętowane zdegradowaniem Szydłowa do statusu osady w 1869 r. Po 150 latach od utraty miejskości, 1 stycznia 2019 r. Szydłów ponownie stał się miastem. Symboliczne świętowanie tego faktu miało miejsce 30 grudnia ub. r. podczas Międzynarodowych Ulicznych Biegów Sylwestrowych.

W dn. 10 sierpnia odzyskanie praw miejskich świętować będziemy bardziej okazale. Uroczystości rozpoczną się od mszy św. o godz. 14:00 w kościele pw. św. Władysława. Wezmą w niej udział bractwa rycerskie z Szydłowa i Sandomierza. Po mszy uczestnicy przemaszerują na plac zamkowy, gdzie odbędzie się inscenizacja nadania praw miejskich dla Szydłowa. Otworzy ona blok pokazów rycerskich z okresu średniowiecza, w tym starć z udziałem koni bojowych. Po godz. 18 rozpocznie się blok artystyczny z gwiazdą wieczoru JULĄ i efektownym pokazem świetlnym LightShow. Do 1 w nocy będzie można tańczyć na dyskotece przy przebojach lat 80 i 90.

Następnego dnia, w niedzielę, odbędzie się tradycyjne Święto Śliwki. Będzie to 22. edycja imprezy nastawionej na promocję tego, co w Szydłowie kulinarnie najlepsze – wyśmienitych śliwek pod różnymi postaciami. Oprawę muzyczną mszy świętej zapewni Chór „Strzelenka”, który na imprezę przyjedzie specjalnie z Kaszub. Po oficjalnych wystąpieniach na placu zamkowym rozpocznie się program artystyczny a goście będą mogli spróbować lokalnych przysmaków śliwkowych, obejrzeć piękne wystawy owoców i podpatrywać suszenie śliwek starodawnym sposobem na tzw. laskach. Nie zabraknie konkursów i innych atrakcji m.in. cieszącą się popularnością wśród dzieci eksplozją kolorów. Od godz. 18-ej będzie można posłuchać przebojów grupy BAJM w wykonaniu zespołu Bajm Tribute Band, które rozgrzeją publiczność przed gwiazdą wieczoru – zespołem BRATHANKI. Po koncercie będzie można jeszcze potańczyć przy największych przebojach dyskotek.

Przez dwa dni imprezie towarzyszyć będzie wielki kiermasz różności oraz czeski lunapark dla spragnionych mocniejszych wrażeń.

Imprezę organizuje Miejsko-Gminne Centrum Kultury razem z Urzędem Miasta i Gminy Szydłów. Patronat honorowy objęli: Agata Wojtyszek – Wojewoda Świętokrzyski, Andrzej Bętkowski – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Józef Żółciak – Starosta Staszowski.

Wstęp na imprezę jest darmowy za wyjątkiem bloku artystycznego w sobotę od godz. 18:00 (bilety po 5 zł).

Plakat Święto Śliwki

Źródło: UMiG Szydłów

Dodaj komentarz