Rycerski turniej ze śliwką w Szydłowie

TurniejW najbliższą niedzielę, 23 lipca 2017 r. na zamku w Szydłowie zagości rycerstwo z Polski, Słowacji i Węgier aby walczyć o miecz króla Kazimierza Wielkiego. Od południa do wieczora w Szydłowie zapanuje klimat wieków średnich.

Rycerski turniej ze śliwką to impreza, która ma na celu przybliżyć historyczne i naturalne walory Szydłowa. Do tych pierwszych zaliczają się dużej klasy zabytki z obwarowaniami miejskimi a do drugich – szydłowska śliwka. Co prawda w tym roku śliwki w Szydłowie jak na lekarstwo, gdyż sady zostały zdziesiątkowane przez wiosenne przymrozki ale niewykluczone, że będzie także skromny akcent śliwkowy.

Impreza rozpocznie się o godz. 11.15 od przemarszu grup rycerskich ulicami Szydłowa. Rycerstwo z zamku przemaszeruje do kościoła pw. św. Władysława. Po Mszy Świętej rycerze i damy dworu powrócą na dziedziniec zamkowy, gdzie nastąpi otwarcie turnieju i odbędzie się prezentacja poszczególnych grup rycerskich. Do Szydłowa zjedzie rycerstwo z różnych stron Polski m.in. Krakowa, Warszawy, Chęcin, Kielc i Częstochowy. Gośćmi specjalnymi będą dwie grupy zagraniczne – Szent György Lovagrend (Rycerze Świętego Jerzego) z Visegrádu na Węgrzech i Skupina historického šermu Cohors (Grupa Szermierki Historycznej Cohors) z Prešova na Słowacji. Węgrzy prowadzą bardzo dynamiczne, realistyczne walki z użyciem różnorakiej broni, natomiast Słowacy prezentują pojedynki z dużą dawkę humoru. Obie te grupy wystąpią dwukrotnie w półgodzinnych pokazach.
Dwukrotnie zaprezentuje się także kielecka kawaleria w średniowiecznym moderunku. Będzie można obejrzeć zbieranie kółek włócznią i mieczem, rzut włócznią do celu, strzelanie z łuku do celu, najazdy na saracena, pokazy władania mieczem czy kruszenia kopii.
Miłośników tańców dworskich z pewnością ucieszą pokazy tańców dawnych w wykonaniu Zespołu Tańca Dawnego Zamku Szydłów i dzieci ze Szkoły Podstawowej w Szydłowie.
W ramach 19. Turnieju o Miecz Króla Kazimierza Wielkiego w szrankach staną ciężkozbrojni rycerze. Głównym trofeum turniejowym będzie znakomity miecz do walki, wykuty w lokalnej kuźni Malleus Reconstructorum. Finał turnieju bojowego rozpocznie się przed godziną 16-tą.

Rycerski turniej ze śliwką Szydłów 2017

Imprezie towarzyszyć będzie II Turniej Łuczniczy o Sakiewkę Zbója Szydło w którym zmierzą się miłośnicy łuków tradycyjnych. Eliminacje tego turnieju odbędą się dzień wcześniej, natomiast w niedzielę będzie można obejrzeć rywalizację finałową.

Publiczność będzie miała możliwość aktywnego uczestnictwa w imprezie, m.in. w biegu rycerskim polegającym na pokonaniu określonej trasy z licznymi zadaniami do wykonania. Dzieci i dorośli będą mogli zaopatrzyć się w różnego rodzaju miecze, tarcze, hełmy, łuki i tym podobne. Na imprezie będzie dużo straganów z akcesoriami rycerskimi i innym rękodziełem.

Bitwa o zamek w której zmierzą się dwie grupy rycerzy – oblegających i broniących zamku będzie ostatnim punktem programu rycerskiego. Zaraz po bitwie nastąpi wręczenie turniejowych trofeów.

Na Rycerski Turniej ze Śliwką zaprasza Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Szydłowskiej wraz z Gminą Szydłów, Bractwem Rycerskim Zamku Szydłów i Gminnym Centrum Kultury. Imprezę objęła patronatem Agata Wojtyszek – Wojewoda Świętokrzyski i Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. Patronat medialny sprawują redakcje Echo Dnia, Radio Kielce i TVP Kielce.

Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Operacja pt. „Rycerski turniej ze śliwką” realizowana w ramach Projektu Grantowego „Cykl imprez i wydarzeń kulturalnych wykorzystujących zasoby obszaru LGD „Białe Ługi”.

Wstęp na dziedziniec zamkowy jest bezpłatny.

Program imprezy:
11.15 – Przemarsz grup rycerskich ulicami Szydłowa
11.30 – Msza Święta w kościele św. Władysława w Szydłowie
12.30 – Przemarsz grup na plac zamkowy
13.00 – Prezentacja grup rycerskich biorących udział w turnieju
13.05 – 13.15 – Pokaz tańców dawnych – dzieci ze Szkoły Podstawowej w Szydłowie
13.15 – 13.45 – COHORS Presov (Słowacja)
13.45 – 14.15 – Szent György Lovagrend z Wyszehradu (Węgry)
14.15 – 14.30 – Pokaz tańców dworskich – Zespół Tańca Dawnego Zamku Szydłów
13.30 – 15.00 – Finał II Turnieju Łuczniczego o Sakiewkę Zbója Szydło
14.30 – 15.15 – Turniej bojowy o miecz Kazimierza Wielkiego (eliminacje)
15.15 – 15.45 – Pokaz średniowiecznej jazdy konnej (Kawaleria Kielce)
15.45 – 16.30 – Turniej bojowy o miecz Kazimierza Wielkiego (Finał)
16.30 – 17.00 – Szent György Lovagrend z Wyszehradu (Węgry)
17.00 – 17.30 – COHORS Presov (Słowacja)
17.30 – 18.00 – Bieg rycerski dla publiczności
18.00 – 18.30 – Pokaz średniowiecznej jazdy konnej (Kawaleria Kielce)
18.30 – Bitwa o zamek
18.45 – Wręczenie trofeów turniejowych
19.00 – Zakończenie turnieju

Info: Piotr Walczak (UG Szydłów)

Dodaj komentarz